Od 01 stycznia 2020 r. trzeba będzie wprowadzać obowiązkowy nr NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana będzie faktura. Zmiana ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym w zakresie wystawiania faktur, które nie mają odzwierciedlenia w istniejącym stanie faktycznym – tzw. „pustych faktur” – do paragonów fiskalnych.
Klient już w momencie zakupu towaru lub usługi będzie musiał powiadomić sprzedawcę, że zakup dotyczy działalności gospodarczej i podać NIP , który zostanie zamieszczony na paragonie, do którego ma zostać wystawiona faktura.
Jeżeli sprzedaż zostanie udokumentowana paragonem:
- z numerem NIP nabywcy – na jego żądanie sprzedawca będzie obowiązany wystawić fakturę na podatnika, którego numer NIP został wskazany na paragonie,
- bez numeru NIP nabywcy – na jego żądanie sprzedawca będzie obowiązany wystawić fakturę na nabywcę jako osobę prywatną; w szczególności na fakturze takiej nie będzie mógł zostać wskazany jego NIP.
Oznacza to, że gdy otrzymamy paragon bez NIP, na jego podstawie nie uzyskamy faktury z NIP, która będzie stanowiła podstawę do odliczenia VAT. Od takiego zakupu nie odliczymy VAT‼️ Będzie to zakup prywatny‼️
Zasady te nie będą dotyczyły podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą. Taksówkarze będą mogli wystawiać faktury z NIP nabywcy do sprzedaży udokumentowanej paragonem bez tego numeru.
Sankcje
Dla sprzedawcy, w przypadku wystawienia faktury do transakcji udokumentowanej paragonem z kasy fiskalnej, który nie zawiera numeru NIP nabywcy, na podatnika zostanie nałożone dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Zostanie ono ustalone przez organ podatkowy w kwocie odpowiadającej 100% podatku wykazanego na fakturze.
Dla nabywcy, który ujmie taką fakturę w ewidencji, w takim przypadku organ podatkowy nałoży na nabywcę sankcję w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego wynoszącego 100% kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze.
Informacja dla osób posiadających kasę fiskalną :
Osoby posiadające kasę fisklaną muszą sprawdzić, czy kasa ma techniczne możliwości wpisana NIP na paragonie. Ustawodawca uregulował też procedurę postępowania w przypadku użytkowników kas fiskalnych nieposiadających technicznej możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Nowe przepisy nie zmuszą takich przedsiębiorców do wymiany kas. W takim wypadku kupujący musi poinformować sprzedawcę przy zakupie, iż nabywa towar lub usługę jako podatnik. Sprzedawca nie będzie wtedy drukował paragonu, tylko wystawi takiemu przedsiębiorcy od razu faktur