Kto od 1 września musi obowiązkowo zarejestrować się do VAT

Od 1 września 2019 zostanie ograniczona możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Sprawdź czy Ciebie dotyczą zmiany.

W art. 113 ust. 13 ustawy o VAT jest wykaz towarów i usług, których świadczenie powoduje, że podatnik nie może korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość sprzedaży (do 200 000 zł).
Od 1 września 2019r  wykaz ten zostanie poszerzony. To oznacza, że kolejna grupa podatników straci prawo do zwolnienia i będzie musiała obowiązkowo zarejestrować się do VAT.

Nowelizacja z 4 lipca 2019 r przewiduje likwidację zwolnienia podmiotowego z VAT dla podatników zawierających umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna):

– preparatów kosmetycznych i toaletowych,

– komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,

– urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (RTV AGD),

– maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28).

Ponadto zlikwidowane zostanie zwolnienie podmiotowe dla podatników dokonujących dostawy hurtowych i detalicznych części do pojazdów samochodowych i motocykli oraz świadczących usługi ściągania długów, w tym faktoringu.

Transakcje zawierane na odległość dotyczące wymienionych wyżej towarów i usług  dokonane
od 1 września 2019 r. będą wyłączone ze zwolnienia z podatku VAT. Jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy podatnik otrzyma zaliczkę wówczas będzie ona w tej części podlegać zwolnieniu od podatku VAT. Natomiast pozostała część należności z tytułu tych czynności będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.