Wynajmujesz prywatnie mieszkanie lub grunty i prowadzisz firmę? Myślisz, że jedno z drugim nie ma związku? Otóż ma w kwestii podatku VAT, PIT i potencjalnych problemów, których można sobie narobić przez niedoinformowanie w kwestii wynajmu prywatnego. Zatem doinformuj się tym wpisem i wynajmuj bez ryzyka, korekt i dopłat.
Prywatny wynajem i działalność gospodarcza
Czy wiesz, że prywatny wynajem nieruchomości ma wpływ na Twoją działalność gospodarczą? Wynikają z niego pewne konsekwencje, które musisz znać jako wynajmujący. Nawet jeśli wynajmujesz mieszkanie, które w żaden sposób nie jest związane z Twoją działalnością gospodarczą, to sam fakt wynajmowania rodzi konsekwencje podatkowe w Twojej firmie.
Najem prywatny u nieVATowca
Przyjmijmy, że prowadzisz działalność, nie jesteś vatowcem i wynajmujesz nieruchomość. Przychody, które uzyskujesz z wynajmu prywatnej nieruchomości wliczają się do limitu zwolnienia z VAT. Ten limit wynosi 200 tysięcy w ciągu roku. Zagrożenie? Możesz przekroczyć limit i „wejść” na VAT.
Przykład 1:
Jeżeli ze swojej działalności fryzjerskiej osiągniesz przychód 180 tysięcy, a z wynajmu prywatnego 30 tysięcy, to oznacza, że przekroczyłeś limit do VATu i zostałeś czynnym podatnikiem VAT.
Do usług fryzjerskich będziesz musiał doliczać VAT.
Najem prywatny u VATowca
Przyjmijmy, że prowadzisz działalność, jesteś vatowcem i wynajmujesz nieruchomość, bądź grunty. Musisz wiedzieć, że rodzi to obowiązki podatkowe. W pierwszej kolejności musimy określić, czy wynajem jest na cele mieszkaniowe czy użytkowe, np. na działalność.
- Jeśli wynajmujesz na cele mieszkaniowe to stosujesz stawkę zwolnioną z VATu.
- Jeśli wynajmujesz na cele użytkowe, to powinno się doliczyć VAT.
Obowiązek podatkowy VAT – kiedy?
Od czego zależy data powstania obowiązku VAT w wynajmie prywatnym? Aby móc prawidłowo ustalić powstanie tego obowiązku, odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy wystawiasz fakturę za wynajem?
- Jaki masz termin płatności w umowie?
- Czy w ogóle nie wystawiasz faktury za wynajem?
Prawidłowe ustalenie powstania obowiązku podatkowego VAT ma wpływ na to, od kiedy staniesz się VATowcem w przypadku przekroczenia limitu. To Ty możesz mieć na tę datę i zaoszczędzić swoje pieniądze.
Obrót z najmu prywatnego w JPK VAT
Pamiętaj jeszcze o jednym! Jeśli jesteś VATowcem to musisz wykazać transakcje z prywatnego najmu nieruchomości w JPK VAT swojej firmy niezależnie od tego czy wynajmujesz mieszkanie czy lokal użytkowy.
Musisz też na bieżąco informować swoją księgową o tym, że prywatnie wynajmujesz nieruchomość lub grunty.
PIT z najmu prywatnego
Obowiązek podatkowy PIT z wynajmu prywatnego powstaje z chwilą otrzymania pieniędzy od wynajmującego.
Przykład 2:
Pani Kasia zapłaciła Ci za wynajem mieszkania za styczeń w styczniu. To oznacza, że podatek musisz zapłacić do 20 lutego.
Przykład 3:
Pani Kasia zapłaciła Ci za wynajem mieszkania za styczeń w lutym. Podatek za styczeń zapłacisz do 20 marca.
Pamiętać należy też o rozliczeniu rocznym. Rozliczenie roczne należy złożyć do 30 kwietnia następnego roku.
Mam nadzieję, że teraz temat najmu prywatnego jest dla Ciebie jasny i z tą wiedzą uchronisz się przed błędami oraz zaskoczeniem w przyszłości.
Jeśli masz więcej pytań w tej materii – napisz do mnie.