Sprzedaż ebooka, kursu online a kasa fiskalna i stawka VAT?

Sprzedajesz ebooki, kursy online lub inne e-produkty? Jesteś firmą szkoleniową, trenerem, coachem i tworzysz usługi elektroniczne? Ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie. Dowiesz się również, czym są usługi elektroniczne, a czy nie są. Jak ma się do tego stawka VAT. Kiedy masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Sprzedaż ebooków a obowiązek posiada kasy fiskalnej

Jeżeli sprzedajesz osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej na nośnikach cyfrowych lub analogowych to masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej bez względu na obrót.

Jeżeli sprzedajesz ebooki tak jak większość osób w formie online z elektronicznym dostępem, wówczas możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej do obrotu 20 tysięcy złotych.

Sprzedaż ebooków jako usługi elektronicznej

Nie każde szkolenie online jest usługą elektroniczną. Nie każda sprzedaż ebooka podlega stawce krajowej VAT. Już Ci wyjaśniam, dlaczego to takie ważne i podam Ci dwa przykłady.

W rozumieniu ustawy VAT nie każda usługa świadczona przez Internet będzie usługą elektroniczną. Aby mogła być za taką uznana, pownna mieć następujące cechy:

  • świadczona jest za pomocąinternetu lub sieci elektronicznej,
  • jej świadczenie jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka,
  • jej wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe,
  • nie jest objęta wyłączeniami zawartymi w art. 7 ust. 3 Rozporządzenia 2828/2011 (np. nie jest to usłiga telekomunikacyjna, radiowa, nadawcza, telewizyjna, usługa hurtowni danych czy usługa dostępu do Internetu).

Usługa elektroniczna – przykłady

  • ogólne dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami,
  • tworzenie i hosting witryn internetowych,
  • zdalne zarządzanie systemami,
  • prenumerata gazet i czasopism publikowanych online,
  • dostawa treści audio i audiowizualnych za pomocą sieci komunikacyjnych czy automatyczne nauczanie na odległość, którego funkcjonowanie wymaga użycia Internetu lub podobnej sieci elektronicznej.

Przykład 1: Czy szkolenie online to usługa elektroniczna?
Tak i nie… Nauczanie musi mieć cechy zautomatyzowania. Szkolenie musi odbyć się bez nauczyciela oraz w czasie rzeczywistym. Może to być nagrany materiał, który odbiorca zakupuje i odtwarza. Natomiast szkolenie w formie online prowadzone przez człowieka na żywo nie jest już usługą elektroniczną.

Przykład 2: Czy sprzedaż ebooka to usługa elektroniczna?
Tak. Pamiętaj! W zależności od odbiorcy i lokalizacji sprzedaż ebooków podlega różnym zasadom opodatkowania podatkiem VAT.

Sprzedaż krajowa dla firm i osób nieprowadzących działalności gospodarczej – stawka krajowa VAT.

Sprzedaż dla osoby prywatnej w Unii Europejskiej poza Polską – stawka krajowa VAT tylko do kwoty 42 tys. zł (suma w roku poprzednim plus rok bieżący) i rozliczyć ją w Polsce. Jeśli kwota zostanie przekroczona – obowiązek VAT powstaje w kraju kupującego i tam sprzedawca musi rozliczyć VAT.

Sprzedaż dla firm spoza Polski – nie podlega opodatkowaniu w Polsce, dlatego wystawiasz fakturę z adnotacją “odwrotne obciążenie”. Kupujący we własnym zakresie rozlicza VAT w swoim kraju.

Sprzedaż za pośrednictwem platformy elektronicznej – kwestia rozliczania zależy od umowy z platformą. Jeśli ostatecznym odbiorcą ebooka jest platforma, przez nią powinien być rozliczany VAT. Jeśli odbiorcą jest inny podmiot – stosuje się powyższe zasady opodatkowania w zależności od loklaizacji nabywcy.

Jesteś twórcą ebooków albo kursów online? Jak widzisz, omawiając dwa proste i dość popularne przypadki, już natykamy się na zawiłości i zależności. Jeśli szukasz księgowej, która jest zorientowana, dostarcza swoim klientom pewnych informacji, udziela wskazówek, to zapraszam Cię do współpracy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *