Metoda kasowa VAT

Jak działa metoda kasowa VAT? Komu opłaca się jej stosowanie? Czy można z niej zrezygnować? Ten artykuł to pigułka wiedzy o metodzie kasowej VAT.

Dla kogo metoda kasowa VAT?

Metodę kasową VAT polecam szczególnie przedsiębiorcom, którzy:

  • wystawiają faktury z długim terminem płatności,
  • mają kontrahentów spóźniających się z zapłatą. 

Kto może skorzystać z metody kasowej VAT? Może być stosowana przez “małych podatników”. Czy Ty zaliczasz się do tego grona? Tak, jeśli nie przekroczysz rocznego limitu sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) w kwocie 2 mln euro. W 2024 roku limit wynosi 9 218 000 zł.

Jak działa metoda kasowa VAT?

Obowiązek podatkowy podatku VAT przy metodzie kasowej powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty za towary lub usługi (jeśli wystawiłeś fakturę dla VATowca), albo z chwilą zapłaty nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (jeśli wystawiłeś fakturę na nievatowca lub osobę fizyczną nieprowadzącej działalności gospodarczej), mimo że płatność nie została uregulowana. 

Co warto wiedzieć o metodzie kasowej VAT?

Na podsumowanie kilka istotnych faktów na temat metody kasowej VAT.

  • Metoda kasowa dotyczy nie tylko sprzedaży, ale i zakupu.
  • Metodę kasowa VAT możesz zastosować tylko w trybie kwartalnym.
  • Metody kasowej VAT nie możesz zastosować przy transakcjach zagranicznych, w odniesieniu do których obowiązują inne daty powstania obowiązku podatkowego VAT.
  • Możesz zrezygnować z metody kasowej VAT dopiero po 12 miesiącach stosowania tej metody po zawiadomieniu naczelnika swojego Urzędu Skarbowego w formie pisemnej i w terminie do końca kwartału, w którym stosowana była metoda.

Stosujesz już metodę kasową VAT, czy nie jest Ci potrzebna?
Jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie, umówimy się na konsultację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *