Czym jest pomoc de minimis? Jakie są jej limity? Jak skorzystać ze wsparcia państwa na rzecz przedsiębiorców? Czy na pewno możesz być beneficjentem? Sprawdź wykluczenia z dofinansowania.
Co to jest pomoc de minimis?
Pomoc de minimis to wsparcie publiczne udzielane przedsiębiorcom przez państwo. Wsparcie to daje szansę firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przybiera różne formy, takie jak:
- szkolenia;
- inwestycje;
- zwolnienia podatkowe;
- jednorazowa amortyzacja;
- pożyczki i kredyty preferencyjne;
- umorzenie odsetek ZUS i inne.
Pomoc de minimis – kto może z niej skorzystać?
Beneficjentem pomocy publicznej może być przedsiębiorstwo, tj. podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na jego formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania, które otrzymało pomoc publiczną.
Limity pomocy de minimis
Pomoc de minimis nie jest nieograniczona. Istnieją limity. Działa to w ten sposób: do wyliczenia Twojego limitu pomocy de minimis musisz wziąć okres 3 lat (czyli bieżący rok 2024 i dwa lata wstecz).
Co do kwot, to w 2024 roku:
- firmom, które nie podlegają wykluczeniom przysługuje maksymalnie 300 tys. EUR brutto,
- a firmom z sektora drogowego transportu towarów 100 tys. EURO brutto.
Kwoty jak widzisz są niemałe, a same formy pomocy ciekawe i rozwojowe dla przedsiębiorców.
Wykluczenia z pomocy de minimis
Z możliwości skorzystania pomocy de minimis wykluczone są pewne grupy przedsiębiorców. Z dofinansowania wykluczone są następujące grupy podmiotów:
- przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rybołówstwa i akwakultury;
- przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, gdy kwotę pomocy ustalono na podstawie ceny lub ilości produktów nabytych lub wprowadzonych do obrotu;
- przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z produkcją podstawową produktów rolnych;
- przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w jednym z następujących przypadków:
- kiedy wysokość pomocy ustalana jest na podstawie ceny lub ilości takich produktów nabytych od producentów surowców lub wprowadzonych na rynek przez przedsiębiorstwa objęte pomocą;
- kiedy przyznanie pomocy uwarunkowane jest przekazaniem jej w części lub w całości producentom surowców.
Pomoc de minimis nie może być również udzielona na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich ani na działalność uwarunkowaną pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.
Jak sprawdzić udzieloną pomoc de minimis?
Jeśli korzystałeś z takiego wsparcia i chcesz zweryfikować wysokość dotychczas otrzymanej pomocy de minimis, by nie przekroczyć limitu, polecam odwiedzenie strony z wyszukiwarką pomocy otrzymanej przez beneficjenta SUDOP (System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej).